Osnovna načela uporabe začimb in zelišč

9.4.2019
Pogosto slišimo različna mnenja o pravilni uporabi začimb. Nekateri trdijo eno, spet drugi nekaj drugega. Kaj je torej res? Dejstvo je, da je pravilna uporaba začimb ključnega pomena za optimalni izkoristek dišavnega potenciala.
Tu je predvsem pomembno, v kateri fazi kuhanja bomo jedi dodali določeno začimbo ali zelišče. Če se bomo držali naslednjih 5 načel bodo običajne jedi postale bolj prodorne in zanimive:
- Nežne dišavnice in zelišča dodamo pred koncem kuhanja, če hočemo v jedi njihovo specifično aromo. Te so peteršilj, poprova meta, bazilika, šetraj, majaron, timijan…
- Nežne dišavnice in zelišča dodamo lahko tudi na sredini kuhanja, če hočemo tudi t.i. “Blended flavour”, se pravi aromo zmešano z drugimi aromami.
- Manj občutljiva oz. krepka zelišča dodajamo na začetku kuhanja, ker postopoma razvijajo aromo. Te so rožmarin, lovor, karijevi listi, žajbelj in origano.
- Če je jed, ki jo pripravljamo, nekuhana, začimbe in zelišča dodamo kakšno uro ali dve, preden postrežemo. To velja za solatne prelive, sadje, sadne sokove ipd. S tem omogočite okusom, da se ohranijo in skladno premešajo.
- Pri večini začimb velja pravilo, da se jedem dodajo na začetku kuhanja, saj tako najbolj pridejo do izraza. To upoštevajte pri vseh začimbah, ki so v večjih kosih ali koreninah, to so poper, ingver, klinčki in podobno.